top of page

Sąd Najwyższy Nepalu nakazał wprowadzenie równości małżeńskiej dla par jednopłciowych

  • Zdjęcie autora: Newsroom Darius
    Newsroom Darius
  • 25 minut temu
  • 2 minut(y) czytania

Sąd Najwyższy Nepalu orzekł 18 czerwca 2026 roku na korzyść małżeństw jednopłciowych, zobowiązując rząd do zapewnienia pełnej równości małżeńskiej poprzez usunięcie dyskryminujących zapisów z krajowego prawa.


Wydane przez sąd wiążące postanowienie stanowi kolejny etap wieloletniej walki o prawa osób LGBTQ+ w Nepalu. Wyrok rozwija i wzmacnia tymczasowe orzeczenie z 2023 roku, które dopuściło rejestrację małżeństw osób tej samej płci, jednak jego wdrażanie było nierówne i napotykało liczne trudności administracyjne.


Sąd oddalił również kontrpozew złożony przez adwokata Yuvraja Paudela, który domagał się zablokowania rozszerzenia praw małżeńskich na pary jednopłciowe. Ostateczna rozprawa w sprawie odbyła się 7 maja 2026 roku.


Decyzję sądu z zadowoleniem przyjął działacz na rzecz praw człowieka i były parlamentarzysta Sunil Babu Pant, uznawany za jednego z pionierów ruchu LGBTQ+ w Nepalu.


„To przełomowy wyrok stanowiący historyczny kamień milowy dla równości, godności i praw człowieka w Nepalu. Zapewnia on również niezbędną jasność prawną i ochronę praw par jednopłciowych” – podkreślił Pant.


Według niego orzeczenie potwierdza konstytucyjne zasady ustanowione we wcześniejszych wyrokach dotyczących praw osób LGBTQ+, a także wzmacnia ochronę rodzin tworzonych przez pary nieheteronormatywne.


Historyczne rozstrzygnięcie powitała również nepalska organizacja LGBTQ+ Blue Diamond Society. W opublikowanym oświadczeniu podkreślono, że jest to już czwarte orzeczenie Sądu Najwyższego w ciągu ostatnich dwóch dekad, które jednoznacznie wskazuje, iż prawo do zawarcia małżeństwa z wybraną osobą jest gwarantowane przez konstytucję Nepalu.


„Pary LGBTQIA+ i ich rodziny muszą korzystać z godności, szacunku i ochrony prawnej, jakie może zapewnić jedynie małżeństwo” – zaznaczyła organizacja.


Nepal oficjalnie zarejestrował pierwsze małżeństwo osób LGBTQ+ 29 listopada 2023 roku. Związek transpłciowej kobiety i cispłciowego mężczyzny, zawarty pierwotnie w 2017 roku, został wówczas po raz pierwszy formalnie uznany przez państwo.


Według lokalnych organizacji praw człowieka w Nepalu udokumentowano dotąd co najmniej 35 małżeństw jednopłciowych, z czego dziewięć zostało potwierdzonych przez media. Najnowszy wyrok ma zapewnić pełne i jednolite uznawanie takich związków na terenie całego kraju.

Komentarze


bottom of page