top of page

Anglikańska biskup Susan Bell poprowadziła nabożeństwo Pride i przeprosiła społeczność LGBTQ+

  • Zdjęcie autora: Newsroom Darius
    Newsroom Darius
  • 11 minut temu
  • 1 minut(y) czytania

Anglikańska biskup Susan Bell, stojąca na czele diecezji Niagara w Kanadzie, poprowadziła specjalne nabożeństwo z okazji Miesiąca Dumy, podczas którego przeprosiła społeczność 2S-LGBTQIA+ za lata bezczynności i wykluczenia ze strony Kościoła.


Zdjęcia z uroczystości, na których Bell występuje w mitrze ozdobionej tęczowymi barwami, obiegły media społecznościowe jako symbol wsparcia dla osób LGBTQ+. Nabożeństwo miało jednak przede wszystkim charakter pojednania i refleksji nad historią relacji między Kościołem a społecznością queer.


Susan Bell kieruje anglikańską diecezją Niagara od 2018 roku. Jej nominacja była historyczna – została pierwszą kobietą pełniącą urząd biskupa tej diecezji.


Proces otwierania się diecezji na osoby LGBTQ+ rozpoczął się jednak wcześniej. W 2004 roku Synod Diecezji Niagara zagłosował za możliwością błogosławienia związków osób tej samej płci. Ówczesny biskup zawetował jednak tę decyzję. Dopiero pięć lat później, po zmianie przywództwa diecezji, rozpoczęto udzielanie takich błogosławieństw.


Pod kierownictwem Bell diecezja kontynuuje działania na rzecz większej inkluzywności. W 2021 roku biskup zatwierdziła specjalną liturgię przeznaczoną dla osób transpłciowych, które dokonały prawnej lub społecznej zmiany imienia. Obrzęd ma umożliwić wiernym uroczyste zaznaczenie tego ważnego momentu w życiu religijnym i wspólnotowym.


Działania diecezji Niagara są postrzegane jako część szerszych zmian zachodzących w części wspólnot anglikańskich, które coraz częściej podejmują inicjatywy na rzecz pełniejszego włączenia osób LGBTQ+ w życie Kościoła.



Komentarze


bottom of page